راست – صاف مجروح عربستان عربستان، عربستانی

راست – صاف: مجروح عربستان عربستان، عربستانی بیمارستان اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شهریور متفاوت بورس تهران؟

آخرین ماه تابستان در شرایطی شروع شده است که طبق یک واکنش‌ها سنتی، بسیاری از اهالی بورس انتظار دوره ای کم رمق را در بازار سهام داشته اند. علاوه بر کم کردن حجم مع

شهریور متفاوت بورس تهران؟

شهریور متفاوت بورس تهران؟

عبارات مهم : بازار

آخرین ماه تابستان در شرایطی شروع شده است که طبق یک واکنش‌ها سنتی، بسیاری از اهالی بورس انتظار دوره ای کم رمق را در بازار سهام داشته اند. علاوه بر کم کردن حجم معاملات شهریور نسبت به کل سال، بازدهی شاخص کل بورس در این ماه طی سال های 93، 94 و 95 همگی منفی بوده هست. اکنون ولی بعضی نشانه ها نظیر کم کردن احتمالی قیمت سود سپرده های بانکی (از یازدهم شهریور)، استمرار رونق بازار جهانی کالاها و جذابیت تکنیکالی سطوح قیمتی در بعضی گروه های سهام می تواند در سال 96 اوضاع متفاوتی را در شهریورماه رقم بزند.

شهریور متفاوت بورس تهران؟

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هفته گذشته را با رشد یک درصدی پشت سر گذاشت. دماسنج بازار سهام یکشنبه هفته گذشته کانال 81 هزار واحدی را بعد از 17 روز کاری ترک کرد و در آخر معاملات روز چهارشنبه در بالای نیمه کانال 82هزار واحدی ایستاد.‍ بعد از رشد بیش از 2 درصدی شاخص کل در مردادماه، نخستین روز شهریور نیز با رشدبیش از 2/ 0 درصدی پشت سر گذاشته شد. در شرایط کنونی از یک طرف عوامل مثبت توانایی حمایت از بورس را دارند و ادامه مسیر صعودی را فراهم می کنند. از طرف دیگر نگاهی به روند سنتی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در شهریور سال های گذشته به معاملات کم رمق سهام در این ماه اشاره دارد. در شهریور 3 سال متوالی گذشته شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بازدهی منفی مواجه شده است است.

در این شرایط «دنیای اقتصاد» با نیم نگاهی به اتفاقات احتمالی که در این ماه رخ خواهد داد تلاش در آینده نگری مسیر حرکتی شاخص کل در آخرین ماه تابستان دارد. بر این اساس به نظر می رسد بعد از رشد 8/ 4 درصدی شاخص از ابتدای تابستان تا آخر هفته گذشته و قرار گرفتن این نماگر در سقف 42 ماهه، احتمال تکرار روند سنتی در شهریور، روند تغییرات قیمت سود در اقتصاد کشور، پایداری یا تزلزل بازارهای جهانی، نوسانات قیمت دلار، مقاومت یا شکست کف های روانی قیمت سهام و انتظارات تورمی به وجود آمده در اقتصاد کشور روزهای پرهیجانی را جهت بورس در شهریور ماه رقم بزند.

آخرین ماه تابستان در شرایطی شروع شده است که طبق یک واکنش‌ها سنتی، بسیاری از اهالی بورس انتظار دوره ای کم رمق را در بازار سهام داشته اند. علاوه بر کم کردن حجم مع

کارنامه ضعیف بورس در شهریور

بازار سهام طی سال های اخیر در آخرین ماه تابستان با رکود نسبی معاملاتی مواجه بود و در شهریور سال های 93، 94 و 95 دماسنج بازار سهام به ترتیب افت 3، 6 و 2 درصدی را تجربه کرد. میانگین ارزش معاملات در این ماه نیز نسبت به میانگین هر سال آن به طور معمول پایین تر بود. علت کم رمق بودن معاملات در شهریور طی سال های گذشته را می توان بر اساس اوضاع معاملات و همچنین شرایط بنیادی هر یک از این سال ها شرح داد. در این میان توصیه مشترکی که طی این سال ها زیاد اثر روانی بر روند سهام داشته عنوان تسویه اعتبارات کارگزاری ها در آخر نیمه نخست سال بود.

تقویت این اثر روانی باعث شده است که اهالی بازار با نزدیک شدن به شهریور درخصوص احتمال افت قیمت سهام ناشی از تسویه اعتبارات اظهار نگرانی کنند. در نقطه برابر شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مهر مسیر معکوسی را طی این سال ها تجربه کرد. در این خصوص در مهر سال های 93، 94 و 95 شاخص به ترتیب رشد 2، 6/ 2 و 3 درصدی را به ثبت رساند. در شرایط کنونی نیز شاید یکی از دلایل کم رمقی معاملات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی هفته های اخیر در کنار هراس از لغزش بازار جهانی، انتظار جهت تکرار رکود معاملاتی در شهریور و اصلاح قیمت سهام در این ماه بوده هست. به نظر می رسد حافظه بازار در انتظار اصلاح قیمت سهام طی هفته های آتی هست. در این میان ارزش کم معاملات باعث تقویت این نظر در میان معامله گران شده است است.

در این شرایط به نظر می رسد شهریور 96 با سال های گذشته تفاوت های محسوسی دارد که می تواند روند حرکتی شاخص را عوض کردن دهد.

شهریور متفاوت بورس تهران؟

زمزمه های کم شدن قیمت سود

سرانجام در هفته گذشته بانک مرکزی دستورالعمل تازه پرداخت سود به سپرده ها را که در ماه های گذشته به تصویب رسانده بود، ابلاغ کرد. بر این اساس بانک ها حق ندارند سود علی الحساب هر سال بیش از 15 درصدی را به سپرده های خود پرداخت کنند و سودی مازاد بر این مقدار در آخر سال و بعد از محاسبه میزان سودآوری بانک به سپرده گذاران پرداخت می شود. به نظر می رسد اعتراضات سال های اخیر جامعه سهامداران بانک های شخصی درخصوص زیان قابل توجه سهامداران در برابر سودهای کلانی که به سپرده گذاران پرداخت می شود در اتخاذ این سیاست از سوی بانک مرکزی بی تاثیر نبوده است.

آخرین ماه تابستان در شرایطی شروع شده است که طبق یک واکنش‌ها سنتی، بسیاری از اهالی بورس انتظار دوره ای کم رمق را در بازار سهام داشته اند. علاوه بر کم کردن حجم مع

در نگاه اول کم کردن این چنینی قیمت سود در بازار پول تفاوت چندانی با توافقات بی ثمر سال های گذشته بانک ها جهت کم شدن قیمت سود نداشته و احتمال عملی شدن آن نیز ضعیف به نظر می رسد. با این حال به نظر می رسد تصمیم مدیران بانک مرکزی جهت کم شدن قیمت سود این بار بسیار جدی تر از قبل بوده و برخورد با بانک های متخلف از موارد مطرح شده است جهت مقابله با پرداخت قیمت بالای سود است.

گام های مثبتی مانند ساماندهی موسسات غیرمجاز که در سال های گذشته بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور را با قیمت های بسیار اوج جلب کرده بودند، برداشته شده است هست. علاوه بر این به نظر می رسد بانک مرکزی با دخالت در بازار بین بانکی در کم شدن قیمت سود تلاش کند. با این حال همچنان پایبندی بانک ها، تردیدها را در کم کردن واقعی قیمت سود نگه داشته هست. کارشناسان قیمت بالای سود را ناشی از اوضاع نامناسب مالی بانک ها عنوان کرده و معتقدند تا حل نشدن این بحران نباید به کم کردن واقعی قیمت سود امید چندانی داشت.

شهریور متفاوت بورس تهران؟

با این حال سختگیری های احتمالی بانک مرکزی بر بانک ها در صورتی که با تلاش های عملی این مقام ناظر همراه باشد احتمالا اثر مثبتی در کم شدن قیمت سود داشته باشد. در این شرایط باید در انتظار اثرات واقعی این تصمیم طی هفته های آتی بود. یکی از مواردی که امکان رصد قیمت سود بازار پول را فراهم می کند، قیمت سود اوراق در بازار سرمایه هست. در صورتی که کم شدن قیمت سود جذب سپرده در بانک ها به صورت عملی رخ دهد باید در انتظار افت قیمت سود در بازار اوراق با درآمد ثابت بود. باید توجه داشت که بخش عمده ای از این اوراق در اختیار صندوق های با درآمد ثابت است که این صندوق ها عمدتا به بانک های کشور تخصیص داده شده است دارند.

بر این اساس در صورتی که بانک ها خود در کم شدن قیمت سود مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی پیشقدم باشند به واسطه صندوق های با درآمد ثابت اشتیاق زیاد جهت خرید اوراق از خود به خرج داده و به این ترتیب قیمت سود در این بازار نیز کم کردن یابد. در این شرایط باید منتظر اثر واقعی ابلاغیه تازه بانک مرکزی بود. انتظارات کاهشی از قیمت سود می تواند بر انتظارات بازدهی در بازار سهام نیز اثر مستقیم داشته باشد. به این ترتیب با افت بازدهی انتظاری بازارهای رقیب و در فضای رکود معاملاتی بازار مسکن به نظر می رسد بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مکانی جالب جهت سرمایه گذاری باشد که انتظار رشد نسبت قیمت به درآمد بازار را ایجاد می کند.

ادامه رالی بازار جهانی

گرچه مطابق هفته های گذشته هراس از تزلزل بازار جهانی و اقتصاد چین و به دنبال آن ریزش قیمت ها وجود دارد ولی همچنان قیمت فلزات در بورس های بین المللی ثبات نسبی را از خود نشان می دهند. در این خصوص سیاست های محیط زیستی چین و الزام کم کردن ظرفیت تولید فولاد این کشور از قیمت ها حمایت کرد. همان طور که در گزارش گذشته «دنیای اقتصاد» با عنوان «3 محرک کانال شکنی در بورس تهران» عنوان شد گرچه بسیاری از کارشناسان به رشدهای سفته بازی و احتمال اصلاح قیمت فلزات در چین اشاره کرده بودند ولی نمی توان درخصوص وقت اصلاح و میزان اصلاح اظهار نظر دقیقی کرد.

بر این اساس به احتمال کانال شکنی شاخص اشاره شد. در شرایط کنونی قیمت هر تن مس به بیش از 6700 دلار رسیده و بعضا به احتمال رشد قیمت به بیش از 7 هزار دلاری نیز اشاره می شود. هر تن روی نیز در قیمت های بیش از 3100 دلار معامله می شود. آلومینیوم در قیمت بیش از 2100 دلار به ازای هر تن معامله می شود. قیمت های بالای فلزات احتمال رشد سودآوری شرکت های مرتبط را به شدت زیاد کردن داده هست. در این میان گزارش های ماهانه نمادهای فلزی در مرداد نیز گویای زیاد کردن قیمت محصولات هست. بر این اساس در گزارش های میان دوره ای باید در انتظار رشد محسوس سودآوری شرکت های فلزی و معدنی بود.

کف های قیمتی که قصد شکستن ندارند

در کنار نمادهای فلزی که با وجود عرضه های سنگین با رشدهای هرچند اندک خود از شاخص کل نیز حمایت کرده اند، دیگر نمادهای بازار معمولا با سطوح روانی قیمت دست و پنجه نرم می کنند. با وجود فشارهای عرضه همچنان این کف های قیمتی پایدار مانده اند. در این خصوص خودرویی ها در سال های اخیر میزان قابل توجهی از نقدینگی خرد بازار را به خود جلب کردند و سهامداران فعلی این گروه نیز با وجود اصلاح شدید قیمت همچنان بر ارزندگی سهام خود مصرند. بر این اساس برخورد این نمادها با کف های قیمتی نوسانات اندک قیمتی را جهت این نمادها به همراه داشته است.

در این میان بسیاری از سهامداران این گروه همچنان در انتظار شروع موج صعودی دیگری در خودرویی ها هستند و به خریدهای خود در کف های حمایتی ادامه می دهند. در شرایط کنونی به نظر می رسد اطمینان نسبی جهت کف های قیمتی در این گروه و همچنین دیگر گروه ها به وجود آمده که احتمالا تهدیدی را جهت شاخص کل ایجاد نخواهد کرد. البته در این میان شوک های مقطعی مانند بازگشایی «خساپا» به عنوان بزرگ ترین نماد خودرویی می تواند اوضاع متفاوتی ایجاد کند.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اقتصاد | اقتصاد | شهریورماه | شهریور ماه | اخبار اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs